Typy nádrží na dešťovou vodu

Při výběru vhodné akumulační nádrže pro dešťovou vodu je také potřeba zvážit, jaký typ se vlastně k Vaší situaci hodí. Největší část naší nabídky tvoří podzemní plastové nádrže a jímky  na vodu od německé firmy REWATEC a ta vyrábí 4 nejčastější základní tvary jímek – BlueLine II, F-Line, NEO a TUBUS. Ty mají záruku na výrobní vady 25-35 let při dodržení postupu instalace a požadavků na místo uložení (zejména propustnost a spodní voda a zásypový materiál). Jedná se o samonosné nádrže, tudíž nevyžadují další obetonovávání (výjimkou je instalace do nestabilního podloží, kde je potřeba nádrž chránit vytvořením opěrných zdí, aby tlak zeminy při nasáknutí nemohl nádrž poškodit). Jsou vyrobeny z PE-LLD vysoké kvality.

Samonosné jímky BlueLine II  mají výhodu, že vzhledem k objemu zachytávané vody mají malou hmotnost, jsou i cenově nejvýhodnější a při specifickém uložení (viz sekce návodů) jsou pojízdné i nákladním automobilem. Nevýhodou je hlubší a širší stavební výkop a možnost uložení do spodní vody jen do 1/3 výšky těla nádrže (v případě výskytu spodní vody nebo nepropustného podloží existuje jejich odolnější varianta BlackLine, kterou lze uložit i do spodní vody). Více vykopané zeminy při instalaci obnáší i časově náročnější zásyp nádrže. Nabízené velikosti nádrží BlueLine II jsou: 2600 l, 5200l, 7600l a 10000l.

Ploché nízkoprofilové nádrže F-Line  mají podstatně jednodušší instalaci díky malé výšce a tím pádem celkově menšímu výkopu. Ušetří množství vykopané zeminy v některých případech až čtyřnásobně. Jsou stabilnější a snesou v případě příznivého podloží spodní vodu až po hrdlo nádrže. Nevýhodou je o něco málo větší hmotnost proti nádržím BlueLine II a pojízdnost pouze osobním automobilem při uzpůsobení uložení pro pojezd. Nabízené objemy nádrží F-Line jsou 1500 l, 3000 l, 5000 l a 7500 l. Objemy 10000 l a 15000 l jsou vytvořeny pomocí spojení dvou nádrží do jednoho kusu a jsou součástí rozšířené nabídky výrobce, takže jejich rychlou dostupnost nelze garantovat a je tedy podle nás vhodnější rovnou koupit nádrž NEO, která je v základní nabídce a běžně dostupná. Nádrže F-Line mají rovné dno a tím pádem je i obsyp ve spodní části jednodušší, než u ostatních nádrží.

Dalším typem plochých samonosných nádrží na dešťovou vodu je NEO . Za tuto nádrž byla firma REWATEC v roce 2014 oceněna německým ministerstvem hospodářství a energie cenou za nejhospodárnější zpracování materiálu. Nádrž je lehčí a o třetinu stabilnější, než nádrže F-Line a to při využití o 30% menšího množství plastu. Je to dáno tím, že design je inspirován tvarem mořských živočichů žijících ve velkých podmořských hloubkách, kteří mají pevnou a zároveň tenkou ulitu, která odolává velkým tlakům. Plastové nádrže NEO jsou při dodržení postupu pojízdné i nákladním automobilem. Nevýhodou proti nádržím F-Line je nerovné dno (kromě nádrže NEO 7100 l) a tím pádem o něco náročnější obsypávání spodní části nádrže a širší výkop. NEO je k dostání ve velikostech 800 l, 1500 l, 3000 l, 5000 l, 7100 l, 10000 l, 13000 l, 15000 l, 20000 l, 25000 l a potom s odstupem 5000 l až do velikostí 50 000 l. Jsou dostupné v mnoha provedeních - jako septiky, retenční nádrže, vsakovací jímky a dokonce i jako požární nádrže.

Nádrže TUBUS  se oproti ostatním vyznačují tím, že jsou úzké a relativně nízké, tudíž jsou vhodné k montáži do míst, kde by jiné akumulační nádrže nebylo možné instalovat. Jsou momentálně dostupné pouze ve velikosti 3000 l.